Kocioł RAITON jest kotłem wodnym na paliwo stałe – pellet. Możliwymi mediami grzewczymi są glikol i woda. Służy do zasilania instalacji centralnego ogrzewania (C.O.) oraz/lub centralnej wody użytkowej (C.W.U.) w takich obiektach jak domy jednorodzinne, czy małe lokale użytkowe.
Dostępny jest w różnych wariantach budowy i typoszeregów mocy: 10 KW, 15 KW, 20 KW, 25 KW, 30 KW.
Kocioł jest urządzeniem o budowie modułowej. Składa się z wymiennika oraz zasobnika. Modułowa budowa umożliwia jego dostępność w dwóch wariantach:
1. Wymiennik z zintegrowanym zasobnikiem
2. Wymiennik + zasobnik zewnętrzny
Korpus kotła wykonany jest z blach stalowych o grubości 5 mm i 4 mm, które stanowią płaszcz wewnętrzny i zewnętrzny wymiennika oraz rur w układzie mieszanym płomieniówkowo-opłomkowych. Ta konstrukcja, przy niewielkich wymiarach wymiennika, zapewnia doskonałą termodynamikę oraz bezproblemową obsługę.
Korpus kotła jest na zewnątrz izolowany termicznie. Izolacja wykonana jest z wełny mineralnej, pokrytej płaszczem z blachy stalowej. Czopuch stanowiący kanał zbiorczy spalin przykręcony jest z tyłu kotła. Do kotła montowany jest sterownik oraz podajnik paliwa z zasobnikiem.
W zależności od mocy kotła, zastosowane są różne palniki odpowiednich typoszeregów. W kotle zastosowane są palniki pelletowe typu ROTARY marki Kipi (link: https://kipi.pl/produkty/palniki-na-pellet/palniki-obrotowe-rotary/).
Kocioł może być podpięty do instalacji na wiele różnych sposobów – w układzie zamkniętym, jak i otwartym. Jego praca jest możliwa tylko w trybie automatycznym. Dostępne jest kilka trybów pracy: rozpalanie, praca, nadzór, wygaszanie, postój. Ponadto, do wyboru istnieją dwa tryby regulacji odpowiedzialne za stabilizację temperatury zadanej kotła: Standardowy i Fuzzy Logic.
Kocioł zasilany jest prądem przemiennym 230V/50Hz. Instalację należy podpinać do sterownika znajdującego się pod pokrywą lub zasobnikiem (w zależności od wersji).
Kocioł spełnia następujące normy i/lub dyrektywy:
– PN-EN 303-5:2012 – Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 500 kW
– Dyrektywa Maszynowa 2006_42_WE
Więcej szczegółów znajdą Państwo poniżej – proszę rozwinąć interesujący temat.